CENTRUM BADAWCZO-ROZWOJOWE

Zadaniem Centrum Badawczo-Rozwojowego jest prowadzenie badań związanych z rozwojem innowacyjnych technologii produkcji i wykorzystaniem materiałów opakowaniowych zarówno w sektorze spożywczym, jak i innych gałęziach przemysłu.

W ramach powstałego Centrum zwiększono powierzchnię laboratoryjną i biurową (o 900 m²) oraz udostępniono 1500 m² hali do prowadzenia prac rozwojowych i testów przemysłowych. Centrum zostało wyposażone w nowoczesny park maszynowy odpowiadający całemu procesowi technologicznemu produkcji opakowań (druk, laminacja, cięcie, formowanie opakowań), a także aparaturę badawczą, w tym zaawansowany sprzęt laboratoryjny i pomiarowy, za 
pomocą którego możemy:

centrum badawczo rozwojowe kb folie
  • Badać przepuszczalność tlenu (OTR) i pary wodnej (WVTR);
  • Analizować strukturę opakowań (spektrometr Ramana)
  • Badać wytrzymałość połączeń zgrzewanych na gorąco (Hot Tack tester)
  • Sprawdzać barwy wydruku w komorze świetlnej
  • Wyznaczać odporność na działanie światła (komora starzeniowa),
  • Wyznaczać siły delaminacji (zgodnie z normą PN-88 C-89099)
  • Oznaczać wytrzymałość na rozciąganie i wydłużenie przy zerwaniu (zgodnie z normą DIN EN ISO 527)
  • Wyznaczać siły tarcia (zgodnie z normą DIN EN ISO 8295)
  • Oznaczać resztkowe lotne związki organiczne w foliach, laminatach i produktach końcowych 
(chromatografia gazowa)
  • Sprawdzać czytelność kodu DIGIMARK wygenerowanego w grafice wzoru
  • Symulować procesy sterylizacji i pasteryzacji (autoklaw, łaźnia wodna)
  • W cyfrowy sposób kontrolować jakość druku oraz zgodność z proofem (Proofiler Eye C)

Nasze działania w CBR

W ramach działalności Centrum prowadzone są badania nowych struktur opakowań oraz modyfikacja materiałów obecnie funkcjonujących na rynku, a także badania właściwości fizyko-chemicznych opakowań.
Prace badawcze realizowane są we współpracy z sektorem nauki i otoczeniem biznesowym.

Główne kierunki działań obejmują:

Projektowanie opakowań mono-materiałowych 
o właściwościach barierowych, poddawanych obróbce termicznej (pasteryzacji lub sterylizacji)

Rozwój i modyfikację technologii druku fleksograficznego 
i rotograwiurowego w kierunku rozwiązań „ProNATURA”

Projektowanie nowych, inteligentnych opakowań serii „SmartPAK”, czyli opakowań zawierających interaktywny wskaźnik monitorujący stan wewnątrz opakowania, uzyskany za pomocą technologii druku powierzchniowego.

Rozwój opakowań aktywnych serii „ProACTIVE”, poprawiających wybrane parametry podczas transportu i przechowywania, gwarantujących wysoką jakość pakowanego produktu, a w przypadku produktów spożywczych wydłużających okres przydatności do spożycia.

Projektowanie innowacyjnych materiałów kompozytowych serii „EkoPAK” w oparciu o wytyczne i założenia gospodarki o obiegu zamkniętym i biogospodarki do zastosowania w różnych gałęziach przemysłu, w tym w branży opakowań.

Część z projektów międzynarodowych, w których bierzemy czynny udział, dotyczy praktycznego wykorzystania surowców pochodzenia naturalnego, które w całości będą ulegały rozkładowi po spełnieniu swojej funkcji.
Oprócz prac badawczo-rozwojowych prowadzimy także projekty mające na celu zmniejszanie negatywnego wpływu opakowań na środowisko naturalne, poprzez zwiększanie ilości rozwiązań monomateriałowych, zmniejszanie materiałochłonności, a także projekty powiązane z nowymi sposobami zagospodarowania odpadów w przemyśle opakowaniowym.

Jesteśmy także członkiem stowarzyszeń i klastrów naukowo-przemysłowych.

KB Folie Polska Sp. z o.o. jest partnerem międzynarodowych konsorcjów realizujących 

projekty w ramach konkursów Unii Europejskiej HORIZON 2020, HORIZON EUROPE i Inicjatywy CORNET.

Projekt BeFORE

„Influence of processing on innovative recyclable high-barrier materials for plastic and paper packaging”

„Wpływ procesu formowania i pakowania na innowacyjne i recyklowalne, wysokobarierowe materiały opakowaniowe z tworzyw sztucznych oraz papieru”

Projekt badawczy realizowany w ramach 37. edycji inicjatywy CORNET, współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Głównym celem projektu BeFORE jest doskonalenie procesu projektowania opakowań z myślą o ich recyklingu oraz analiza potencjału wdrożenia innowacyjnych elastycznych materiałów opakowaniowych z alternatywnymi barierami w warunkach przemysłowych.

“Metrology for food safety in the circular economy: targeted and screening methods for contaminants in food and recycled packaging”

„Metrologia dla bezpieczeństwa żywności w gospodarce o obiegu zamkniętym: ukierunkowane i przesiewowe metody wykrywania zanieczyszczeń w żywności i opakowaniach z recyklingu”

Projekt ScreenFood otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Partnerstwa na rzecz Metrologii (European Partnership on Metrology, EURAMET), współfinansowanego z Programu Ramowego na rzecz Badań i Innowacji Horyzont Europa oraz przez Państwa Uczestniczące. Numer projektu: 23IND13.

GREEN-MAP

„Novel green polymeric materials for medical packaging and disposables to improve hospital sustainability”

„Nowe zielone materiały polimerowe dla opakowań i wyrobów medycznych jednorazowego użytku w celu poprawy zrównoważonego rozwoju szpitali”

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchange H2020-MSCA-RISE-2020 (HORYZON 2020, NR 872152)

Skip to content